Zagrają na Polonia Euro 2021: Polski Klub Olimpijski w Berlinie

Bardzo nam miło, że do Leszna zawita także drugi klub ze stolicy Niemiec czyli Polski Klub Olimpijski w Berlinie . Zobaczymy jak los sprawi ale wszystko wskazuje na to, że derby Berlina zostaną tym razem rozegrane w Lesznie

A oto historia i dorobek Olympii Berlin

POLSKI KLUB OLIMPIJSKI W BERLINIE – P.O.C. OLYMPIA BERLIN

(Polnischer Olympia Club e.V.)

Polski klub ! Polska duma! Polska tradycja !

I tak już od dokładnie 32 lat, bowiem jutro, tzn. sobotę (12.06.1989) klub ze stolicy Niemiec obchodzi swój jubileusz działalności. Zaczęło się od zwyczajnego pogrywania kilku rodaków w parku w dzielnicy Steglitz. Z dnia na dzień chętnych przybywało. W końcu zapadła decyzja zlegalizowania klubu i dołączenia do oficjalnych rozgrywek Berlińskiego Związku Piłki Nożnej. Udało się głównie bezcennemu wsparciu Rady Polskiej w Berlinie i Panu Zygfrydowi Zimmermannowi, który czynił funkcję prezesa związku i jednocześnie był członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Na tej podstawie można wywnioskować, dlaczego klub z Berlina nosi właśnie nazwę „Olympia”.

Przez ponad 30 lat klub z dumą reprezentuje swoją ojczyznę nie tylko na terenie Berlina. Trzykrotny uczestnik Polonijnych Mistrzostw Świata w Stalowej Woli oraz Olimpiady Polonijnej.

P.O.C. Olympia Berlin to nie tylko rywalizacja sportowa. To jedna wielka polska rodzina, wspierająca nie tylko wszelkie polskie inicjatywy na terenie Berlina, ale również służąca pomocną dłonią rodakom przebywającym i mieszkającym w stolicy Niemiec. Jako pierwszy oficjalnie zarejestrowany w sądzie polski klub i jeden z prawie 400 klubów sportowych w Berlinie stara się od samego początku podtrzymywać biało-czerwoną tradycję opartą na bogatej historii.

Działalność klubu wykracza poza granice administracyjne Berlina. Polski Klub Olimpijski to również ogromne sukcesy na arenach międzynarodowych. Olympia trzykrotnie brała udział m.in. w Polonijnych Mistrzostwach Świata w Stalowej Woli. Pierwsze zaproszenie do udziału w tej wyjątkowej imprezie klub otrzymał zaledwie rok po oficjalnej rejestracji. Kolejne edycje w 1992 oraz 1994 (z udziałem legendy polskiej piłki nożnej – trenerem Kazimierzem Górskim i jego dawnymi podopiecznymi) nie mogły odbyć się bez ・olimpijczyków. Ponadto klub odniósł wielki sukces podczas Olimpiady Polonijnej, która odbyła się w 2001 roku w Sopocie.

Polski Klub Sportowy „Olympia” zrzesza piłkarzy w różnych kategoriach wiekowych.

W barwach klubu występowały także osobowości z bogatą przeszłością na pierwszoligowych boiskach w Polsce. Jeszcze do niedawna jednym z nich był Janusz Gałuszka, były piłkarz m.in. Wisły Kraków, Pogonii Szczecin, czy też Polonii Warszawa. Wcześniej do grona „wizytówek” zaliczali się Artur Krasucki , Klaudiusz Krysta (obaj Szombierki Bytom), Kazimierz Polak (Stal Mieliec), Waldemar Kuter (Odra Opole), Krzysztof Czarnecki (Arkonia Szczecin), Krzysztof Berendt (Zawisza Bydgoszcz) oraz Eugeniusz Kamiński (GKS Katowice). Honorowymi członkami klubu są m.in. Piotr Reiss – Legenda Lecha Poznań oraz były mistrz europy wagi junior ciężkiej – Mateusz „Master” Maternak w Wrocławia.

Aktualnie oprócz drużyn seniorskich (powyżej 18 lat) do stałego ogniwa najwyższego poziomu rogrywek (Verbandsliga) należą Oldboje Olympii powyżej lat czterdziestu. W tej klasie udało się zdobyć nawet mistrzostwo Berlina.

Przez wiele lat klub składał się głównie z drużyn seniorskich w różnych kategoriach wiekowych. Od początku roku 2020 przy klubie powstała pierwsza polska szkółka piłkarska obejmująca aktualnie prawie 60 dzieciaków roczników 2007 – 2012. Od kilku miesięcy ze względu na bardzo duże zainteresowanie w szkółce Olympia Junior powstało „Piłkarskie przedszkole”. Sztab szkoleniowy spędza dosłownie pięć dni w tygodniu na boisku z samą młodzieżą oferując bezpłatne zajęcia dla każdego.

Wspierając liczną polską młodzież w Berlinie, pod patronatem klubu znajduje się także Młodzieżowa Reprezentacja Berlina – Polonia United. Szczytny projekt pod nadzorem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie, przy patronacie Ambasadora Pana Andrzeja Przyłębskiego, który regularnie odwiedza swoich reprezentantów podczas zgrupowań. Projekt ma na celu wyłanianie najbardziej utalentowanej polskiej młodzieży rozsianej w wielu klubach Berlina oraz Brandeburgii. Najlepsi mają możliwość wyjazdów na renomowane i jednocześnie mocno obsadzone turnieje na terenie całej Europy. Kadra Polonijna oraz szkółka współpracuje w tej kwestii z najlepszymi. Do grona partnerów należą m.in. Akademia klubu Bundesligii – Hertha BSC, AP RCR w Międzyzdrojach, AP Calcio z Wągrowca, Witt-Rood Antwerpia oraz AP Polskie Orły w Dublinie.

Dzięki wsparciu m.in. Związku Polaków w Niemczech „Rodło”, Ambadadzie RP w Berlinie, Kancelarii Premiera oraz PKN Orlen (Orlen Deutschland / Star Tankstellen) cały klub wykorzystał przerwę spowodowaną pandemią na kompletną zmianę w strukturach klubu.

Pandemia bardzo mocno dotknęła piłkarskie środowisko amatorskiej piłki w stolicy Niemiec, ale małymi krokami wszystko wraca do normalności. Brakuje tylko powrotu do oficjalnych rozgrywek ligowych i pucharowych.