Zagrają na Polonia Euro 2021: FC Polonia Berlin

Przedstawiamy kolejnego uczestnika mistrzostw. Tym razem FC Polonia Berlin e. V.

W 2012 roku Adrian Tomaszewski i Marcin Klimek dolali oliwy do pieca i rozpalili cały organizacyjny ogień tworząc FC Polonia Berlin. Liczba członków założycielskich klubu liczyła w 2012 14 osób:

Tomaszewski Adrian, Foik Damian, Klimek Marcin, Karaśkiewicz Dawid, Olszewski Damian, Markowski Tomasz, Borkowski Jan, Borkowski Piotr, Woźniak Łukasz, Kuras Mateusz, Zdunek Krystian, Kwak Rafał, Grzebyk Paweł oraz Borowy Marcin

W mijającym roku na skutek pandemii zakazano tysiącom klubów w Niemczech uprawiania czynnego sportu zarówno na świeżym powietrzu jaki i na halach. Pomimo tak trudnej sytuacji, Polski Klub Sportowy FC Polonia Berlin e.V. działa i zyskuje nowych aktywnych członków. Jest nas już niemal ćwierć tysiąca – przede wszystkim Polacy ale także Niemcy, Serbowie, Ukraińcy oraz Turcy. Język sportu jest uniwersalny, co sprawia, że przy zachowaniu własnej tożsamości możemy jednoczyć wielu. Nasz klub prowadzi drużyny seniorskie jak i praktycznie wszystkie grupy wiekowe kategorii juniorskich. Szkolimy także nowych sędziów piłkarskich. Poza futbolem szkolimy także siatkarki, siatkarzy, piłkarzy ręcznych a także prowadzimy kursy tańca Zumba. Wszystkie zajęcia sportowe (także morsowanie) odbywają się na dzielnicy Reinickendorf w północno-zachodnim Berlinie.

Piłka nożna seniorska była pierwszą sekcją sportową naszego klubu. Pierwszym trenerem drużyny piłki nożnej był Sławomir Kempa. Poprzez starania w 2015 roku Adrian Tomaszewski (pierwszy prezes 2012-2017), Radosław Singer (aktualnie wiceprezes), trener Piotr Słota i Artur Jóźwiak (także wiceprezes) powołali w życie siatkówkę. Po EURO 2016 otworzyliśmy się na polskie dzieci w Berlinie. Dzięki staraniom prezesa Rafał Kwak od końca 2019 roku posiadamy drużynę piłki ręcznej, które prowadzi trenerka Marietta Zyzak i kierownik Marcin Zinn. Także w ostatnim kwartale 2019 roku ruszył nasz kurs Zumba prowadzony przez instruktorkę Patrycję Czajkowską i kierowniczkę Martynę Lewandowską.

W regularnych rozgrywkach, które prowadzą do Bundesligi, FC Polonia gra od sezonu 2017/18. Na dzień dzisiejszy nasza pierwsza drużyna trenera Sławomira Czajkowskiego uczestniczy w rozgrywkach Kreisliga A natomiast druga drużyna prowadzona przez trenera Przemysława Nałęcza gra w Kreislidze B. W sierpniu 2020 z uwagi na dużą liczbę chętnych zawodników utworzyliśmy także trzeci zespół, który przystąpił do rozgrywek w Kreislidze C pod wodzą trenera Tomasza Czenszaka. Najstarsi juniorzy czyli A Jugend grają aktualny sezon w Bezirksliga.

Polski Klub Sportowy FC Polonia Berlin jest sportowym ambasadorem na berlińskich boiskach i halach. Berliner Zeitung nazwała nas „dyplomaci w butach piłkarskich” (Diplomaten mit Fußballschuhen). FC Polonia to kawałek polskiej ziemi w Niemczech. Na mecze przyjeżdżają oczywiście kibice drużyn przyjezdnych, chwalą naszą gościnność, uwielbiają polskie piwo, bigos i kiełbasę z grila, lubią naszą Ojczyznę. Nasza Polskość Naszą Dumą.