Zagrają na Polonia Euro 2021: FC Polska Wien

Prezentujemy kluby, które w lipcu zagoszczą w Lesznie podczas Mistrzostw Europy Drużyn Polonijnych w Piłce Nożnej.

Zaczynamy od FC Polska Wien czyli klubu działającego w stolicy Austrii 🇦🇹Wiedniu.

Historia klubu sięga dnia 15.07.2000 roku. Inicjatorem pomysłu był Mieczysław Pelić, który wspólnie z Leszkiem Rzęsą oraz Mieto Grelą (ps. Gretzky), założyli polonijny klub piłkarski – FC Polska Wien. Nie sposób nie wymienić także osób, które także w dużym stopniu przyczyniły się do powstania i rozwoju naszego klubu, a byli to: Tomasz Matuszewski, Janusz Stelmach, Andrzej Majewski, Leszek Derlatka, Zenon Kubacki, Badyl.

Rywalizacje sportową rozpoczęliśmy od występów w rodzimej Polonijnej Lidze Piłki Nożnej w Wiedniu. Przez 8 lat naszego uczestnictwa w PLPN tylko w pierwszym roku zajęliśmy miejsce poza podium (5), a w sezonach 2003/04 oraz 2007/08 zdobyliśmy mistrzostwo! W 2007 roku z inicjatywy Tomka Matuszewskiego jako pierwsza drużyna polonijna w historii zgłosiliśmy się do rozgrywek Austriackiego Związku Piłki Nożnej w Wiedniu. Już w pierwszym roku, w rywalizacji z: Austriakami, Macedończykami, Turkami, Serbami i Egipcjanami, FC Polska Wien zdobyła mistrzostwo ligi. Po dwóch latach gry w Oberlidze z powodów finansowych drużyna została wycofana z ligi, a zarząd podał się do dymisji. Nowy Zarząd z prezesem Sławomirem Matogą zgłosił drużynę do III ligi. Po roku gry i reorganizacji rozgrywek awansowaliśmy do II Ligi, w której obecnie występujemy. W październiku 2011 z inicjatywy Pawła Gąsiorowskiego powstała pierwsza w historii FCP sekcja młodzieżowa U10, która na wiosnę 2012 roku wystartowała w lidze. Dzięki pomocy Marka Świerczewskiego jeszcze w tym samym roku powstała sekcja U8, a następnie w 2013 – U12. W tym momencie FC Polska Wien skupia w swoich strukturach ponad 50 zawodników sekcji młodzieżowych i 25 seniorów. W sezonie 2014/2015 nastąpiła kolejna zmiana zarządu, na czele którego stanął Paweł Gąsiorowski, a trenerem seniorów ponownie został Wojciech Bogacz.Trenerzy dekady: Leszek Rzęsa, Andrzej Majewski, Wojciech Bogacz, Andrzej Misarko, Krzysztof Ratajczyk, Zenon Małek, Marek Świerczewski.

Drużyna występuje w rozgrywkach wiedeńskiego związku piłki nożnej WFV w 1 klasie. Jest to obecnie 7 poziom rozgrywkowy w Austrii.

Klub to oczywiście nie tylko sport ale i udział w licznych akacjach związanych z życiem Polaków na terenie Austrii.

Jesteśmy dumni, że będziemy mogli gościć w Lesznie FC Polska Wiedeń.

#leszno #poloniaeuro2021 #piłkanożna #polonia